Nemůžete se rozhodnout? Koupit bydlení na úvěr či si bydlení pronajmout?

Před nedávnem jsem na svém blogu zveřejnila článek 17 otázek k zamyšlení a ráda bych vám na tomto místě řekla něco více o tom, že jsou také situace, kdy koupě vlastního bydlení není finančně efektivní. Je to například když nechcete být v dané lokalitě déle jak 5 let.

Má vlastní zkušenost:

V roce 2008 jsem si koupila byt v Brně. Říkala jsem si, že v této lokalitě určitě zůstanu 5-10 let. Brno se mi líbilo… Nakonec jsem ani ne po roce z Brna odcházela za prací a tuto nemovitost jsem byla nucena pronajímat. Částka na začátku za pronájem ale zdaleka nepokryla náklady za byt spojené s hypotékou. Zároveň i já ve středočeském kraji jsem měla nižší pronájem než byla splátka z hypotéky. Za nějaký rok se mi to podařilo finančně srovnat, ale nebylo to hned…

Co z toho vyplývá?

Pokud jdete do jakékoliv lokality, pokud si nejste jisti,  že tam zůstanete, raději si najdete pronájem, který bývá téměř vždy levnější než splácení nemovitosti na úvěr na začátku. V prvních letech totiž platíte bance úrok a z celkové částky úroku se moc nesplatí. Zároveň také v tomto časovém horizontu bývá pronájem téměř vždy levnější.

No a souhrn?

 

 

Helena Lopraisová

Dávám lidem potřebnou kuchařku>> k řešení bydlení, ktera ušetři čas a peníze. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře

    Přidat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *