MŮJ PŘÍBĚH

Jsem ráda, když mám peněženku spokojenou, naplněnou. Poradím vám, jak toho můžete také dosáhnout.

Dnes již vlastním dva byty a své výdaje mám pod kontrolou. Zároveň nemusím mít strach, že na to, co chci nemám. Mohu si plnit postupně další své sny i z průměrného příjmu.

 Ale vždycky to tak nebylo...

 

Po škole jsem již měla dost bydlení na kolejích a sdílených podnájmech bez vlastního soukromí.

Rozhodla jsem se bydlení řešit, přestože jsem neměla žádné úspory.

Bydlení ve vlastním a vysoké splátky hypotéky

V roce 2008 se mi podařilo najít můj byt s velkým B – prostorný byt v Brně  2+kk  s prostorným balkónem. Financování bytu proběhlo na doporučení finančního poradce  kombinací hypotéky a stavebního spoření. Takže jsem se mohla brzy nastěhovat….Přibližně po půl roce se objevily problémy...

Přišla jsem o dobrou práci se solidním příjmem,  podle kterého  jsem měla nastavenou výši splátek mého bydlení. Novou práci se mi podařilo najít relativně rychle, ale přibližně 250 km od Brna. Dojíždění nepřicházelo k úvahu, každý den trávit 5-6 h ve vlaku nebo na naší slavné D1 bych vážně nedávala. Brzy mi došlo, že problém s bydlením budu muset řešit znovu.

Co mě vlastně pálilo? Potřebovala jsem řešit výdaje za bydlení, neboť byly velmi vysoké.

A Nejjednodušší řešení mi přišlo prodat brněnský byt a nový koupit v dosahu mé nové práce. Zde jsem narazila na zásadní problém. (Mezitím došlo k poklesu cen nemovitostí a také ke snížení úrokových sazeb u hypoték. ) Zjistila jsem, že byt za původní kupní cenu je neprodejný. Kdybych ho chtěla hned prodat, musela bych souhlasit s cenou o hodně nižší, takže by mi peníze získané prodejem nestačily na uhrazení hypotéky a zbyl by mi u banky přibližně půlmiliónový dluh. Takové řešení pro mě bylo nepřijatelné, proto jsem musela byt pronajmout a ze získaného nájemného hradit hypotéku.

B Další překážkou bylo nastavení hypotéky. Z pronájmu za byt se mi nepodařilo získat tak vysokou částku , aby pokryla splátku hypotéky, chyběly přibližně 4 000 kč měsíčně.

Snažila jsem se tuto situaci řešit, zjišťovala jsem podmínky na hypotéčním trhu a objevila jsem, že úrok mé hypotéky je zhruba o 3 procenta vyšší než v té době poskytované úvěry na bydlení, takže nejlepší cesta se mi jevila refinancovat stávající hypotéku za novou hypotéku dle aktuálních sazeb. Jenže smluvní podmínky původní hypotéky neumožňovaly předčasné splacení bez smluvní pokuty. Takže smluvní pokuta byla v mém případě kolem 250 000 kč plus mi chyběla další nemovitost, kterou bych zastavila pro banku, neboť klesly ceny nových nemovitostí asi o čtvrtinu. Takže když to sečtu 250 000 kč plus zástava pro banku příp. hotovost dávala dohromady také částku kolem půl milionu korun. Což byla pro mě velmi nepříjemná situace.

Nechtěla jsem pokračovat v sérii podnájmů, byla jsem odhodlána další možnost řešení najít, i když to vypadalo beznadějně, veškeří specialisté – finanční poradci, banky, realitky mi nedávali  možnost jak bez velmi výrazné ztráty danou situaci řešit, vypadalo to pro mě beznadějně….Začalo tedy moje internetové samostudium, nalézání mnoha odpovědí, objíždění nejrůznějších nemovitostí, odborníků od realitní kanceláře, přes finanční poradce, právníky…, abych  měla domov dle svých představ. „Říkala jsem si, proč právě já tohle musím řešit?“

Abych tuto situaci byla schopna vyřešit a také s vědomím toho, že jsem následně chtěla koupit byt v místě mé nové práce jsem byla nucena začít velmi důkladně pracovat se svými příjmy a výdaji.

Takže když to shrnu, potřebovala jsem vlastně řešit jak se zbavit nevýhodně nastavené hypotéky v Brně a také důkladně pracovat s mými osobními financemi, abych byla schopna koupit nový byt u mé nové práce.

Nakonec díky mé cílevědomosti a velké vytrvalosti se mi přece jen podařilo najít řešení a nové nastavení hypotéky již bylo v souladu s nájmem, což mi finančně velmi ulevilo, protože mi poklesly výrazně výdaje. Takže nyní jsem mohla konečně začít řešit již samotný nákup bydlení v nové lokalitě.

Po dvou letech hledání se podařilo správný byt najít v Praze a úspěšně jej koupit.

No a jaký je výsledek?

Vše dopadlo nakonec dobře, ale stálo mě to plno nervů a nadměrného úsilí....Za tu dobu jsem nasbírala řadu zkušeností jak snížit výdaje v oblasti bydlení a také jak zkrotit další výdaje v domácnosti. Proto jsem se nakonec rozhodla své zkušenosti zpracovat a předávat dále.

Stala jsem průvodkyní na cestě k hospodárné domácnosti, učím své klienty, jak si nastavit systém řízení osobních financí, aby složenky nebyly noční můrou. Po 5-letech vím už jak na to. Jedná se o osobní rozpočet na veškeré položky, se kterými se v domácnosti dá pracovat. Mám prostudovanou řadu informací k finanční gramotnosti a osobní rozpočet se mi ukázal opakovaně jako nejlepší pomocník.

Bydlení je obvykle největší výdaj v rodinném rozpočtu. Druhou největší výdajovou položkou v osobním rozpočtu bývá stravování.

Proto mám pro vás nachystánu kuchařku, jak si chytře pořídit bydlení tak, aby to vaši peněženku, co nejméně bolelo. Mě málem pořízení prvního bytu stálo navíc půl miliónů korun.

Co se týče stravování, přemýšlím, že bych zkušenosti, které se týkají osobního rozpočtu u této položky bych dala také dohromady, pokud tedy více informací například ke koupi bydlení nepotřebujete a máte zájem se dozvědět více o osobním rozpočtu v oblasti stravování - klikněte ZDE.

Děkuji za pozornost.

Helena Lopraisová

SESTAVTE SI SVŮJ OSOBNÍ ROZPOČET

 

Pomůže Vám:

  • mít přehled nad Vašimi výdaji

  • dosáhnout svých cílů krok za krokem, i když vaše příjmy nejsou velké

  • udělat si reálné nastavení výdajů, při hospodárném využití vašich finančních zdrojů

TELEFON

+420 777806124

EMAIL

helena@lopraisova.cz

SKYPE

helenalopraisova.cz